Firma SCS servis s.r.o. posiada bardzo duże doświadczenie w projektowaniu systemów zapobiegających przeciążeniu teleskopowych żurawi (ograniczników udźwigu). Szczegółowa znajomość systemów hydraulicznych, konstrukcji żurawi samojezdnych ich geometrii i kinematyki, długoletnia praktyka w projektowaniu takich systemów pozwoliła opracować najnowszy mikroprocesorowy system przeciw przeciążeniowy ( Ogranicznik udźwigu SCS SLi Gemini ) kontrolujący stabilność pracy urządzenia dźwigowego. SLI Gemini może być instalowany w żurawiach o udźwigach od 3 do 300 ton.
Obecnie około 1000 tych systemów pracuje w dźwigach wielu światowych producentów.
Konsola operatora SLI Gemini w kabinie jest wyposażona w ekran dotykowy z grafiką przedstawiającą parametry pracy żurawia.
Ogranicznik udźwigu SCS SLi Gemini umożliwia pomiar ciężaru od zera. Na żądanie klienta istnieje możliwość podłączenia do systemu ogranicznika udźwigu modułu GSM.
W takim przypadku dysponent maszyny ma możliwość obserwacji parametrów pracy on-line za pomocą modułu GSM. Także pracownik serwisu może połączyć się z nim z dowolnego miejsca i przyjść z pomocą operatorowi w przypadku wadliwej pracy systemu wynikającej z usterek systemu hydraulicznego, elektrycznego żurawia lub maszyny. Takie rozwiązanie oszczędza czas i ułatwia szybkie zdiagnozowanie usterek maszyny. Ponadto system automatycznie powiadamia o konieczności przeprowadzenia dozoru lub konserwacji.
Funkcje systemu SLI GEMINI dostępne w wykonaniu standardowym:
-
Displej w kabinie operatora wyświetla: odległość od osi obrotu żurawia do osi ciężaru (promień roboczy), kąt wysięgnika teleskopowego, długość wysięgnika teleskopowego, obciążenie na haku, wysokość głowicy wysięgnika nad ziemią, dopuszczalne obciążenie maksymalne wynikające z parametrów pracy i możliwości żurawia.
-
Funkcja – limity kątów pracy wysięgnika. Urządzenie pozwala na wprowadzenie górnego i dolnego limitu dla kąta pracy wysięgnika. Gdy zostanie przekroczony system alarmuje operatora.
-
Waga – tara. Urządzenie po wytarowaniu umożliwia ważenie ładunku np. zawartego w łyżce koparki lub ładowarki.
-
Stan przeciążenia. Urządzenie SLI Gemini jest programowane według danych fabrycznych, tabel udźwigu danego typu żurawia, maszyny. Dzięki temu system alarmuje i uniemożliwia ruchy w kierunku przeciążenia żurawia i przekroczenia parametrów pracy oraz w takim przypadku umożliwia jedynie operatorowi ruch zmniejszające obciążenie żurawia (maszyny). Zmniejszenie długości wysięgu, zwiększenie kata pracy wysięgnika, opuszczenie ciężaru na ziemię. Każde urządzenie SLI Gemini wyposażone jest w system raportowania błędów i przekroczenia dopuszczalnych parametrów pracy. Urządzenie może komunikować się z operatorem w jednym z języków: czeski, słowacki, węgierski, rosyjski, angielski, niemiecki, polski, rumuński, chorwacki.
Dodatkowe funkcje systemu SLI GEMINI :
-
Funkcja „Black Box” – czarna skrzynka – system stale monitoruje datę i czas pracy, długość i kąt roboczy wysięgnika, procent obciążenia żurawia i jego podzespołów. Dane te są zapisywane w sposób ciągły w systemie układów pamięci. Jeżeli zaistnieje jakakolwiek awaria lub wypadek spowodowany celowym przeciążeniem żurawia, dane te są dostępne. Nie mogą one być zmienione lub usunięte przez operatora.
-
Monitorowanie stopnia wykorzystania urządzenia. W tym przypadku system śledzi czas (data i godzina), w którym maszyna pracuje, zlicza ilość motogodzin, cykli pracy itp. dzięki temu daje precyzyjne dane do określenia czasu i konieczności przeprowadzenia okresowych badań i czynności konserwacyjnych. Ciekawą funkcją jest wskazanie zużycia paliwa, zasięgu na pozostałym paliwie itp – system podaje dane podobnie do danych z komputerów pokładowych w samochodach.
-
Kontrola parametrów pracy osprzętu żurawia. Kontrola pracy podpór, temperatura silnika, stopnia ładowania akumulatora, ciśnienie smarowania, alarmowanie i zapisywanie do pamięci w przypadku pracy w zasięgu wysokiego napięcia – wskaźnik IVN .
-
Monitorowanie konieczności przeprowadzenia konserwacji. System może mieć wprowadzone do pamięci parametry okresowych wymian i konserwacji zgodnych z zaleceniami producenta. Po wyświetleniu tych komunikatów na displeju operator musi zatwierdzić ich przeczytanie specjalnym przyciskiem, ten fakt jest także notowany w pamięci urządzenia.
-
Nadzorowanie pracy proporcjonalnych żurawi hydraulicznych. System przystosowany jest do proporcjonalnego sterowania dźwigów hydraulicznych. Może bezpośrednio wpływać na szybkość i płynność ruchu żurawia, a zwłaszcza długość wysięgnika, możliwość podnoszenia i obracania żurawia hydraulicznego.